Geleceğin Enerji Kaynakları Neler Olabilir?

Geleceğin Enerji Kaynakları Neler Olabilir?

Dünya’da her geçen gün artan enerji ihtiyacı, geleceğin de en önemli gündem maddeleri arasındadır. Günümüzde enerji ihtiyacının çoğunlukla fosil yakıtlardan elde edildiğini düşündüğümüzde, bu konu gelecekte de önemini kaybetmeyecektir. Çünkü hepimizin de bildiği gibi fosil yakıtlar tükenebilir enerji kaynaklarıdır ve bir süre sonra da olmayacaktır. Bu sebeple bilim insanları alternatif enerji kaynakları arayışına her geçen gün daha da hız vermektedir. Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin arttığı ve her geçen gün yeni arayışların olduğu bir dönemde belki de hepimizin aklına “Geleceğin enerji kaynakları neler olabilir?” diye geliyordur. Bu yazımızda geleceğin enerji kaynakları ile ilgili son yıllarda yapılan araştırmalar ve bu araştırmalar neticesinde bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, öngörüler hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Burada bazı alternatif enerji kaynaklarının ( güneş enerjisi için polikristal güneş panelleri ) günümüzde de kullanıldığı ancak daha da geliştirilmeye çalışıldığı hemen fark edilecektir. Gelin şimdi geleceğin enerji kaynakları neler olabilir hep birlikte bakalım:

 1.      Uzay Tabanlı Güneş Enerjisi: Gelecekte alternatif üretmesi açısından en çok kullanılmak istenen enerji kaynağı Güneş’tir. Günümüzde de kullanılmaya çalışılan Güneş enerjisinin en önemli sorunu Güneş ışınlarının %50’sinden fazlasının atmosferden geçemeyip Dünya’ya ulaşamamasıdır. Uzay tabanlı Güneş enerjisi çalışmalarında ise amaç; uzayda Güneş enerjisini toplama üzerinedir. Uzaya yerleştirilecek güneş santralleri ile Güneş’ten gelecek ışınlar doğrudan elektriğe dönüştürülmesi düşünülmektedir. Ardından elde edilen enerji mikrodalgalar ile Dünya’ya gönderilmeye çalışılacaktır. Uzay tabanlı Güneş enerjisi için  1970’li yıllardan beri çalışmalar yapılmaktadır. Bunun için de özellikle Amerika, Japonya, Rusya gibi ülkelerin önemli mesafeler katettikleri bilinmektedir. Uzay tabanlı Güneş enerjisi yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji çeşidi olduğu için gelecekte alternatif enerji konusunda önemli çalışmaların yapıldığı bir alan olmaya devam etmektedir.
 2.      Gelgit (Dalga) Enerjisi: Dalga enerjisi potansiyeli çok yüksek bir enerji kaynağıdır. Dalga enerjisi denizlerde oluşan itme kaynağından elde edilmeye çalışılan bir enerji türüdür. Ancak maalesef yeteri kadar faydalanılamamaktadır. Günümüzde Amerika, Portekiz, Çin, Kuzey İrlanda ve ülkemiz bu konuda pek çok proje üretmekte ve yatırım yapmaktadır. Yenilenebilir bir enerji kaynağı ve çok büyük potansiyeli olduğu için dalga enerjisi geleceğin önemli enerji kaynaklarından biri olmaya adaydır.
 3.      İnsan Enerjisi: İnsan gücü ile elektrik üretimi de geleceğin enerji kaynakları arasında yer almaktadır.İlk duyulduğundabelki de hepimizin aklına “insandan nasıl elektrik elde edilecekmiş?” sorusu gelebilir.Aslında bu yöntem bazı yerlerde denenmiş ve olumlu sonuçlar da elde edilmiştir. Bunun için piezo elektrik materyal dediğimiz malzemeler kullanılıyor. Bu malzeme mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.Örneğin insanların yoğun olarak geçtiği yerlerin zeminine ya da araçların geçtiği zemin bu malzemeden yapılırsa elektrik üretmenin de mümkün olduğu görülmüş.Bir dönem Amerika’da bir maraton esnasında köprü altına bu malzemeden yerleştiriliyor. Sonucunda da hatırı sayılır bir elektriğin de elde edildiği görülüyor. Dünya nüfusunun da 8 milyara yaklaştığı düşünülürse insan gücünden elde edilecek enerjinin gelecekte de çok önemli bir potansiyeli olduğu görülecektir.
 4.      Hidrojen Enerjisi: Hidrojen renksiz, kokusuz ve zehirsiz bir gaz türü olduğu için çok temiz bir enerji kaynağıdır da. Günümüzde de hidrojen enerjisinden daha çok faydalanılmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hepimizin de bildiği gibi hidrojenle çalışan arabalar yapılmıştır. Hidrojenin en önemli avantajı uzayda da Dünya’mızda da bol miktarda bulunabiliyor olmasıdır. Hidrojen enerjisinin tek dezavantajı burdan enerji elde edebilmek için yüksek maliyetlere ihtiyaç duyulmasıdır. Ancak yapılan çalışmalar gelecekte bu maliyetlerin düşeceği ve hidrojen enerjisinin de gelecekte kullanılacak enerji kaynakları içerisinde önemli yerinin olacağı yönündedir.
 5.      Magma Enerjisi: Günümüzde de kullanılmaya çalışılan jeotermal enerji gelecekte de yaygınlaşması beklenen önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Gelecekte Dünya’nın merkezindeki bu magma tabakasından elektrik enerjisi üretimi konusunda daha kalıcı ve sürdürülebilir çalışmalar yapılması beklenmektedir.
 6.      Gömülebilir Güneş Enerjisi: Güneş cam teknolojisi sayesinde her evin kendi enerjisini elde etmesi tasarlanmaktadır. Burada amaç her evin penceresine güneş paneli görevi görecek saydam güneş panelleri kullanmak ve her evin penceresinin elektrik üretmesini sağlamak.
 7.      Uçan Rüzgar Türbinleri: Hepimizin de bildiği gibi yükseklere çıkıldıkça rüzgar daha fazladır. Uçan rüzgar türbinleri, kulesi olmaksızın havada durma ve rüzgar avına çıkarak rüzgardan elektrik üretme özelliğine sahip olmaları düşünülmektedir.
 8.      Füzyon Enerjisi: Günümüzde bir hayal olarak düşünülse de gelecekte füzyon enerjisinin önemli enerji kaynakları arasında olacağı düşünülmektedir. Bununla ilgili özellikle Fransa’da çok önemli adımlar atılmaya başlanmıştır.

Görüldüğü gibi gelecekte enerji ihtiyacını karşılamak için bilim insanları birbirinden çok farklı alanlar üzerinde çalışmaktadır. Ülkemizde ise henüz bu konuda ciddi adımlar atılmış değildir. Portatif jeneratör hala en çok talep gören ürünlerdir. Fosil yakıtların tükendiği yakın bir gelecekte alternatif enerji arayışlarının olması çok da normal. Çünkü hepimizin de bildiği gibi günümüzde enerji yolları ve buralardaki enerjiye ulaşmak için savaşlar bile olmaktadır. O yüzden güçlü, gelişmekte olan ülkelerin enerji ihtiyaçları için attığı adımlar yakından takip edilmeli, bu alternatif enerji kaynakları ile ilgili yeni projeler üretilmeli ve bu alanda çalışmalara önem verilmelidir.

1Yorumlar

 • Avatar
  zeyko
  Mar 1, 2019

  muhteşemmmmm

Cevaplayın

Tüm alanlar gereklidir.

İsim:
E-posta: (Yayınlanmadı.)
Yorum:
Tip Kodu: