KLİMA
KLİMA

İklimlendirme teknolojileri, insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Bir nevi küçük devrim olan bu kategoriyi aslında hepimiz evimizde, iş yerimizde, bankada "klima olarak biliyoruz. Hem ısıtma hem de soğutma özelliklerine sahip olan bu makineler öncülüğünü yaptığı iklimlendirme teknolojilerinde yeni bir çağ başlatmıştır. Duvara, tav...

İklimlendirme teknolojileri, insanlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir. Bir nevi küçük devrim olan bu kategoriyi aslında hepimiz evimizde, iş yerimizde, bankada "klima olarak biliyoruz. Hem ısıtma hem de soğutma özelliklerine sahip olan bu makineler öncülüğünü yaptığı iklimlendirme teknolojilerinde yeni bir çağ başlatmıştır. Duvara, tavana monte edilebilen klimaların yanı sıra ayrıca taşınabilir modeller de son yıllarda çok tercih edilmektedir. Sitemizde ister konut, işyeri için isterseniz de endüstriyel amaçlı tercih edilebilecek bir çok markanın zengin ürün portföyü içerisinden, her türlü kullanım koşuluna uygun klimayı bulabilirsiniz.

Doğru Klima Modelini Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Klima seçmeden önce, bir numaralı önceliğiniz, klimayı hangi ortamda ve hangi şartlarda kullanacağınızdır. Bu şartları düşünerek seçeceğiniz klima, doğru tercih sayesinde verimli olacaktır. Klimanızın kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Doğru klimayı seçerek enerji tüketiminizi de gözle görülür şekilde azaltmış olursunuz. Klimanızı gün içerisinde 10 saate kadar kullanacaksanız mutlaka inverter tipli olan modellerden birini tercih etmelisiniz. Bu klimalar, barındırdığı teknolojik artılar sayesinde istenen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak durarak uyku moduna geçerler. Bu artılar sayesinde kullanımları işlevseldir ve enerji tasarrufu sağlarlar. Uzun zaman kullanacağınıza bir kaç saatte işinizi görecek bir klima arıyorsanız standart, diğer bir ifadeyle on-off (aç-kapa) klimaları tercih etmelisiniz. Bu klimalar, tercih edilen sıcaklık değerine ulaşıldığında otomatik olarak kapanmayarak sürekli çalışırlar.Aç-kapa işlerini kumandası ile yapılan bu klimalar, inverter klimalara göre daha uygun fiyatlı oldukları için ön plana çıkmaktadırlar. İnverter veya standart modelleri bu şartlara göre incelemelisiniz. Ayrıca klimanızı kullanacağınız ortam da klima seçim kriterlerine önemli etki etmektedir. İklimlendirme yapacağınız mekan küçükse, klimaların çalışma tablosuna göre bakarak küçük modellerden almalısınız. Örneğin evinizin bir odasına tercih edeceksiniz 7000 btu veya 9000 btu idealdir. Veya hareketli bir klima arıyor, sürekli mekan değiştirsin istiyorsanız Alman üretici Trotec'in mobil klimalarını tercih edebilirsiniz.

Klima Enerji Sınıfı Nedir ?

Birinci maddede belirttiğimiz teknik ve kullanıma göre değişebilen şartlar dışındaki bir diğer husus, klimanızın enerji tüketim sınıfıdır. Enerji tüketimi bu ürünlerde çok önemlidir. Yıllardır ürünlerin üzerine gördüğümüz A ile G sınıfı arasındaki enerji sınıflarından birine ait olan klimalar, sürekli çalıştığı ortamlarda en az elektrik tüketen sınıftan tercih edilmelidir. En az elektrik tüketen modeller A++ modellerdir. Buradan daha az verimli olarak A++ modelleri A+ ürünler sırasıyla takip etmektedir. A sınıfından G sınıfına doğru inildikçe klimanın elektrik tüketimi artar, verimliliği düşer. Verimli motorlar ve teknolojik buluşlar sayesinde E, F ve G sınıfı klimaların ithalatı yasaktır, dünyada belki hala kullanılmakta olan yerler bulunabilir. İthalata konu olan en düşük verimlilik sınıfı D olarak kabul edebiliriz.Elektrik faturasını dert etmiyorsanız, D sınıfı klimalar fiyat olarak da ucuz olabileceğinden ilk tercih edeceğiniz ürün grubu olabilir. İnverter tipi klimalar enerjiyi en etkin kullanan modellerdir. Elektrik tüketimi sizin için önemliyse mutlaka inverter tip klimalara bakmalısınız. Inverter klimalar alternatif akım ve doğru akım arasında dönüşüm yaparak, kompresör basıncını değiştirerek elektrik tüketimini en aza çekebilir.

Klima Sağlığa Zararlı mı?
Klimalar genel olarak insna sağlığına zararlı değildir.Diğer tüm üretilen makineler gibi, doğru şekilde kullanılıp, düzenli bakımları ve temizliği yapılırsa insan sağlığına bir zararı bilim insanları tarafından bulunamamıştır. Klimaların hastalığa neden olması bu sebeple bakımların yapılmaması olarak kabul edebiliriz. Dış ünitenin aldığı havayı soğutarak veya ısıtarak iç mekanın iklimlendirmesini yapan klimaların içerisinde bir takım  ekipmanlar bulunmaktadır. Bunlar havadaki partikülleri, mikroorganizmaları ve diğer tozları süzen filtreler olup ,belirli zaman aralıklarında bu filtrelerin değiştirilmediği durumlarda mantar, polen ve bakteriler hastalığa sebebiyet verebilirler. Bu hastalıklar ise soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlar olabileceği gibi boğazda ve burunda tahriş görülebilmektedir. Doğru klima tercihi aynı zamanda bu gibi mağduriyetleri önleyebilir. Örneğin büyük kapasiteli bir klima tercihi yapıp küçük bir ortamda çalışması durumunda ani hava değişimleri nedeniyle belirttiğimiz insan sağlığına olumsuz etkilerini görebiliriz. Bu ortamda bulunan kişiler de akut nezle ve soğuk algınlığı görülebilir. Ayrıca, klimadan çıkan soğuk havaya doğrudan ve uzun sürekli maruz kalmak da tutulmalara ve soğuk algınlığına neden olabilir.

KLİMA kategorisinde yer alan diğer ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olan her şeyi kolayca temin edebilirsiniz.

Daha Fazla

KLİMA  56 adet ürün var.

sayfa başına
1 ila 20 arasındaki ürünleri görüyorsunuz.